Zalety uwarunkowanej relaksacji u psów

Nastrój psa może się szybko zmieniać i uwidaczniać poprzez nerwowe, niespokojne lub agresywne zachowanie. Dzieje się tak w sytuacjach, które pies odbiera jako stres – nieprzyjazny przedstawiciel gatunku, wizyta u weterynarza czy głośny ruch uliczny. W takich sytuacjach dotarcie do psa jest niemożliwe, ponieważ jego mózg przestaje przetwarzać normalne komendy. Zwierzę nie jest w takim momencie w trybie myślenia. Dzięki uwarunkowanej relaksacji możesz łatwo dotrzeć do psa i uwolnić go z podobnych stanów pobudzenia.

Co oznacza pojęcie uwarunkowanej relaksacji?

Pojęcie warunkowania brzmi o wiele bardziej skomplikowanie, niż jest w rzeczywistości. Mamy tutaj na myśli klasyczne warunkowanie. W myśl tego pojęcia z danym stanem zostaje powiązane jakieś słowo, zapach lub przedmiot. Gdy tylko słowo zostanie wypowiedziane lub obiekt pokazany, mózg przełącza się do przećwiczonego stanu. Dzieje się to zupełnie podświadomie, po tym jak mózg został wyćwiczony, czyli uwarunkowany.

W przypadku psa jest to wygodne zarówno dla właściciela, jak i dla samego psa, aby w pewnych momentach wywołać to uczucie sztucznego odprężenia. Szczególnie wtedy, gdy jakaś sytuacja postrzegana jest przez psa jako zagrożenie, a w rzeczywistości nie jest dla niego niebezpieczna. Właściciele lub właścicielki mogą wtedy skorzystać z uwarunkowanej relaksacji i wysłać do psa sygnał „wszystko jest w porządku, możesz się uspokoić“.

Warunkowanie bierne lub czynne

Możesz warunkować swojego czworonożnego przyjaciela w sposób bierny, wypowiadając sygnał, jak np. „Spokój“ lub „Cicho“ w sytuacjach, gdy leży zrelaksowany w swoim koszyku. Nie powtarzaj tego zbyt często, zamiast tego powiedz to kilka razy stanowczo i spokojnie. Pies będzie podświadomie łączył swój stan rozluźnienia z sygnałem słownym.

Przy warunkowaniu aktywnym najpierw podaje się sygnał lub polecenie, a dopiero potem inicjuje się relaksację. Jest to szczególnie przydatne, jeśli dobrze Ci idzie uspokajanie własnego psa, poprzez drapanie, głaskanie i masowanie. Środki pomocnicze, takie jak kołdry obciążeniowe, także są tu pomocne. Ciężar zapewnia lekki nacisk, który może sprzyjać odprężeniu. Udowodniono, że przyjemny dotyk uwalnia oksytocynę, znaną również hormonem przytulania.

Wykorzystanie w przypadku stresu i lęku

Wykonuj jedną z tych sekwencji regularnie i spokojnie, tak aby pies mógł podświadomie połączyć sygnał z odprężeniem. Kiedy następnym razem znajdziesz się w stresującej sytuacji, wybrana przez Ciebie komenda ułatwi Ci uspokojenie psa i, co ważniejsze, dotarcie do niego. Pies nie przełączy się w tryb całkowitego odprężenia, ale jego mózg przetworzy sygnał jako wskazówkę do rozluźnienia się i uwolni oksytocynę. Następnie możesz uspokoić psa i przekazać mu poczucie bezpieczeństwa za pomocą dalszego dotykania.

 

Uwarunkowana relaksacja jest łatwa do wdrożenia i skuteczna, dzięki czemu życie Twoje i Twojego psa poprawi się od razu!