Ile powinien spać Twój pies?

Zastanawiasz się ile godzin powinien spać Twój pies? Sen jest jedną z podstawowych potrzeb Twojego pupila i ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie każdego czworonoga. Dzięki odpowiedniej ilości i jakości snu, będzie rozwijał się prawidłowo i będzie zdrowy. Długość snu jest sprawą indywidualną u każdego psiaka i zależy od wielu czynników. Przyjrzyjmy się kilku z nich!

Wiek psa

Szczenięta potrzebują nawet 20 godzin snu w ciągu dnia! Wynika to z szybkiego zużywania energii oraz potrzeb fizjologicznych małych piesków. Nie oznacza to jednak, że Twój pupil prześpi ciągiem 20 godzin! Małe pieski przeznaczają na sen kilka godzin w różnych porach dnia, a kiedy są aktywne chętnie spędzają czas z opiekunem. Z wiekiem zapotrzebowanie na sen maleje, jednak musisz pamiętać, że psy potrzebują dwa razy więcej snu niż ludzie. Dorosły pies będzie spał około 12-14 godzin w ciągu dnia, chociaż zdarzają się rasy, które śpią nawet 16 godzin! Z wiekiem nasi przyjaciele znowu potrzebują większej ilości snu – około 18-20.

Rasa psa i jego temperament

Mniejsze rasy takie jak mopsy, pudle, jamniki i inne, potrzebują mniej snu niż rasy większe jak np. bernardyn czy labrador. Dlaczego? Ponieważ ich organizmy są większe i potrzebują więcej czasu na wszystkie procesy, które zachodzą w ich ciele podczas snu. Inną kwestią jest temperament – są psy, które snu potrzebują mniej, są takie, które są leniuszkami i chętnie prześpią cały dzień! A Twój pies jaki ma temperament?

Aktywność fizyczna

Ruch jest kluczowym czynnikiem regulującym sen psa. Niestety, zmieniliśmy nasz tryb życia na siedzący i jednocześnie ograniczyliśmy ruch naszym pupilom. Tak samo jak ludzie mają problemy z prawidłowym snem kiedy nie mają odpowiedniej ilości aktywności fizycznej, tak samo nasi czworonożni przyjaciele. Jeśli zauważysz, że Twój pies ma problem z zasypianiem czy snem, przyczyną może być zbyt mała ilość ruchu. Pamiętaj o codziennych spacerach. Natomiast bardzo aktywne psy mogą potrzebować większej ilości snu, aby organizm mógł się zregenerować.

Zdrowie a sen

Czasami zdarza się, że pies nie może spać ze względu na stan zdrowia albo odwrotnie – potrzebuje go dużo więcej. Dzieje się tak na przykład kiedy suczka spodziewa się potomstwa. To kwestia bardzo indywidualna, dlatego musisz obserwować swojego pupila. Aby być pewnym, że Twój pies się wysypia, zadbaj o rytuały związane z odpoczynkiem, zapewnij mu odpowiednie miejsce do spania i pozbądź się bodźców, które mogą mu przeszkadzać (hałas, nieodpowiednia temperatura, niewygodne legowisko). Obserwuj i odpowiadaj na potrzeby swojego psa.