Jak przyzwyczaić psa do korzystania z kołdry obciążeniowej?

Twój pupil nie chce korzystać z kołdry obciążeniowej? Dlaczego tak się dzieje? Kołdra jest produktem, z którym należy psa oswoić. Jakie korzyści płyną ze stosowania tego produktu? Twój pupil będzie spokojniejszy , zrelaksowany, będzie lepiej spał i cieszył się poczuciem bezpieczeństwa.  Zanim jednak Twój psiak zakocha się w kołderce, musi się do niej przyzwyczaić. Jak to zrobić? Ten artykuł wyjaśnia, jak pomóc czworonogom zaakceptować to wyjątkowe okrycie.

Pozytywne skojarzenia

Każdy piesek ma swoją ulubioną zabawkę, kocyk czy inny przedmiot, który daje mu poczucie bezpieczeństwa. W sytuacjach stresowych nasze czworonogi szukają azylu, czegoś, co je wyciszy. Zanim zaczniesz stosować kołdrę właśnie w trudnych momentach, zacznij oswajać pupila z nią wtedy, kiedy jego samopoczucie jest dobre. W ten sposób wzbudzisz w nim pozytywne skojarzenia i sprawisz, że chętnie sam pod nią wskoczy!

Zadbaj o przestrzeń, w której pierwszy raz zapoznasz psa z kołdrą. Nasze czworonogi najlepiej czują się w domu, ponieważ znają wszystkie zapachy, każdy kąt i są bezpiecznie. Pierwsze spotkanie z nowym kocykiem czy kołdrą jest ważnym momentem – pojawia się coś nieznanego, dlatego warto zapoznać pupila z takim produktem w warunkach, które zapewniają mu spokój i dają poczucie bezpieczeństwa. Pozwól mu powąchać ją, położyć się na niej i daj czas na zaakceptowanie nowości.

Małymi kroczkami

Zacznij od położenia kołderki na legowisku, w klatce kennelowej albo w innym lubianym przez psa miejscu. Przykrywaj go na kilka minut kiedy razem leżycie na łóżku albo po powrocie ze spaceru. Jeśli Twój pupil nie chce leżeć pod kołderką dłużej – nie zmuszaj go do tego. Zacznij od budowania pozytywnych skojarzeń związanych z kołdrą, możesz nagrodzić psiaka za leżenie pod nią jakimś smakołykiem.

Okrywaj pieska kołdrą kiedy jest wyciszony i spokojny. W ten sposób przyzwyczai się do niej, zaakceptuje jej przyjemny ciężar i będzie dla niego czymś, co kojarzy się pozytywnie. Jeśli Twój pupil jest łakomczuszkiem, możesz położyć kilka smaczków na kołderce i w ten sposób zachęcić go do wejścia na nią, a później delikatnie go okryć. Kiedy dostrzeżesz, że Twój piesek już zaakceptował w pełni kołdrę, możesz zacząć ją stosować w sytuacjach stresowych, by pomóc mu zapanować nad emocjami.

Kiedy stosować kołdrę?

Jak rozpoznać kiedy pies zaakceptował kołdrę? Jeśli nie zrzuca jej z siebie, chętnie pod nią leży, jest wyciszony, widać, że czuje się komfortowo, śpi mocno – wtedy w pełni polubił kołdrę i dopiero w takim momencie możemy zacząć stosować ją w sytuacjach trudnych. Pamiętaj, że najważniejsze jest to, by nie doprowadzić do tego, by pies miał negatywne skojarzenia związane z korzystaniem z  tego przykrycia.

Kiedy kołdra stanie się przyjacielem Twojego pupila, będziesz mógł korzystać z jej działania, gdy Twój pies będzie w sytuacjach stresowych – podczas jazdy samochodem, wizyty u weterynarza czy podczas pierwszego kontaktu z obcymi osobami. Zbliża się burza? Imprezy z fajerwerkami? Wiesz, że Twój pies będzie się stresował? Miej pod ręką kołdrę obciążeniową! Pamiętaj, że możesz stosować ją jako wsparcie w treningu behawioralnym. Specjalista wskaże Ci obszary, w których Twój pupil potrzebuje pomocy. Pamiętaj, że dobra współpraca jest gwarancją sukcesu, dlatego staraj się wykorzystywać każdą wskazówkę, a uda Ci się podnieść jakość życia Twojego pupila!