Jaką rolę pełni melatonina i serotonina u zwierząt?

Można krótko i szybko odpowiedzieć na pytanie zawarte na początku tego wpisu. Serotonina i melatonina pełnią u zwierząt taką samą rolę jak u ludzi. Dlaczego te dwa hormony są tak ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszych czworonożnych przyjaciół? Oto kilka cennych informacji.

Regulacja rytmu dobowego

Melatonina jest hormonem produkowanym przez szyszynkę, a popularnie zwana jest „hormonem snu”, ponieważ jej stężenie wzrasta wieczorem, a spada wcześnie rano. Dzięki temu jest naturalnym regulatoremnaszego rytmu dobowego u ludzi izwierząt. Jednak coraz częściej sztucznie przedłużamy swój dzień, a tym samym wpływamy na naszego pupila. Praca w nocy, oglądanie filmów do późnych godzin, czy jakakolwiek inna aktywność powodują, że nasze psy towarzyszą nam, co prowadzi do zaburzeń rytmu dnia.

Poza tym melatonina jest silnym przeciwutleniaczem, a więc substancją likwidującą wolne rodniki, które uszkadzają zdrowe komórki, przyspieszając proces starzenia się i sprzyjając powstawaniu nowotworów. Osoby prowadzące nocny tryb życia lub pracujące na nocne zmiany przy silnym oświetleniu mają z reguły niski poziom melatoniny i częściej zapadają na raka piersi, prostaty i okrężnicy. Podobnie jest ze zwierzętami. Zaburzenia w prawidłowym wydzielaniu melatoniny mogą objawiać się zmęczeniem, ospałością, problemami ze snem czy apatią. Jak zadbać o prawidłowe funkcjonowanie naszego pupila? Jak zawsze najlepiej sprawdza się to, co naturalne – zadbajmy o zdrowie, stosując się w pierwszej kolejności do zasad higieny snu.

Serotonina a behawioryzm zwierząt

Serotonina popularnie nazywana jest hormonem szczęścia. Należy do amin biogennych, jest hormonem tkankowym, a także neuroprzekaźnikiem w układzie nerwowym. Wydzielana jest między innymi w: komórkach jelit, nadnerczy, jajników, krwinkach płytkowych oraz w mózgu. To właśnie serotonina odpowiada za utrzymanie równowagi w organizmie i jest niezbędna do wytwarzania melatoniny, o której już była mowa.

Serotonina ma znaczący wpływ na zachowania emocjonalne naszych czworonogów. Przeprowadzono badania, w których okazało się, że zwierzęta z niższym poziomem serotoniny przejawiały lęk, agresję, były mniej aktywne poznawczo oraz motorycznie, miały zaburzenia łaknienia. Dlatego tak ważne jest to, by zadbać o prawidłowy poziom tego hormonu u naszego psa.

Co wpływa na zachowanie naszego psa?

Neuroprzekaźniki pełnią decydującą rolę w kontroli zachowania u ludzi i zwierząt.  Na funkcjonowanie neuroprzekaźników ma znaczący wpływ styl życia naszego psa. Przewlekły stres, nieodpowiednia dieta (źle zbilansowana), ból, odczuwanie lęku lub niepokoju powoduje zaburzenia równowagi w przekazywaniu sygnałów między komórkami nerwowymi, a tym samym jest przyczyną zaburzeń funkcjonowania naszych czworonogów.

Innym hormonem, który znacząco wpływa na funkcjonowanie zarówno ludzi jak i zwierząt, jest kortyzol. Powszechnie znany jako hormon stresu, powinien utrzymywać się na odpowiednim poziomie, czyli jego stężenie w godzinach porannych powinno być dwa razy wyższe niż wieczorem. Kiedy jego poziom jest zbyt niski pies może być osłabiony, zmęczony lub tracić masę, natomiast kiedy jest zbyt wysoki może objawiać się otyłością lub problemami ze snem i zapamiętywaniem, czyli uczeniem się.

Kołdra obciążeniowa dzięki swojemu delikatnemu uciskowi powoduje, że wzrasta poziom serotoniny i melatoniny, a spada poziom kortyzolu, dzięki czemu pies odpręża się, relaksuje i może swobodnie zasnąć. To wspaniały sposób na wsparcie naszego pupila w walce z różnymi dolegliwościami oraz wspieranie prawidłowego funkcjonowania neuroprzekaźników.

Niepokój, lęk, zaburzenia snu oraz niezaspokajanie podstawowych potrzeb naszego psa mają znaczący wpływ na jego funkcjonowanie. Pamiętajmy, że zdrowy, radosny pies jest w stanie uczyć się nowych zachowań, bawić i towarzyszyć nam każdego dnia.  Odpowiedni poziom serotoniny i melatoniny pozwoli Twojemu pupilowi cieszyć się każdym dniem, zadba o jego dobre samopoczucie i pozwoli Ci doceniać każdy dzień z ukochanym kompanem.