Przysmaki dla psa - na co zwrócić uwagę?

Przysmaki dla psa - na co zwrócić uwagę?

Podstawą diety naszych czworonożnych przyjaciół powinna być pełno porcjowa karma. Lubimy jednak oprócz niej częstować psa różnymi smakołykami. Nierzadko są to smakołyki z naszego stołu, co nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej podawać im specjalne przekąski dla psów. Są idealną nagrodą za to, że pies był grzeczny, np. u weterynarza, czy za to że dobrze wykonuje polecenia i komendy. Pomagają w uczeniu psa odpowiednich zachowań i komend. Ponadto dostarczają także cennych składników odżywczych i zapewniają higienę pyszczka, a także są przydatne dla młodych psów z naturalnym odruchem gryzienia i mogą pomóc w walce z niszczeniem mebli czy butów w domu. Jakie przekąski dla psów najlepiej wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przede wszystkim skład

To na co najbardziej należy zwrócić uwagę to oczywiście skład przysmaków. Rozróżniamy przysmaki naturalne, zbożowe i specjalistyczne. Te naturalne są oczywiście najlepsze – zawierają tylko składniki naturalnego pochodzenia, w tym w większości mięso. Smakołyki zbożowe zaś mają formę ciasteczek czy chrupek i dostarczają głównie węglowodanów, których psy nie potrzebują w aż tak dużych ilościach, bo ich żołądki nie są przystosowane do ich trawienia. Takie przysmaki nie posiadają specjalnie żadnych walorów odżywczych i zdrowotnych. Niestety wśród ogólnodostępnych przysmaków w supermarketach znajdziemy tylko takie. Dlatego najlepiej szukać przysmaków w sklepach zoologicznych i profesjonalnych sklepach z karmami dla zwierząt.

Smakołyki specjalistyczne zaś to te, które są przeznaczone dla psów wymagających żywieniowo. Nie zawierają alergenów, żadnych chemicznych dodatków, za to są wzbogacone o składniki wspomagające np. higienę jamy ustnej, stawy czy trawienie. Dlatego jeśli masz psa z problemami z higieną zębów, problemami stawowymi albo trawiennymi, poszukaj właśnie takich przysmaków. Takie przysmaki znajdziemy tylko w specjalistycznych sklepach z żywnością dla zwierząt. Pyszne i zdrowe, naturalne ciasteczka oraz gryzaki znajdziesz między innymi na wufy.pl

Wiek i wielkość psa

Wybór odpowiednich przekąsek dla psów zależy od ich wieku i wielkości. Dla szczeniąt, które jeszcze mają słabe zęby oraz dla psich staruszków, które często mają już braki w uzębieniu i starte zęby, najlepsze będą przekąski miękkie. Młodym psom zaś, będącym w trakcie wymiany zębów i gryzącym wszystko co popadnie z powodu dolegliwości związanych z wyrzynaniem się nowych zębów (nie ma chyba właściciela, który nie zaznał pogryzionych butów czy mebli) lepiej podawać przekąski twarde, które sprawią im nie lada frajdę. Nie tylko uśmierzą ból i dyskomfort, ale także będą dobrą zabawą.

Wielkość psa też ma znaczenie. Małemu psu nie można podać dużej przekąski, bo będzie miał z nią problemy. Najlepiej dla małych psów wybrać małe przysmaki, a dla dużych większe. Duży pies ma większe i ostrzejsze zęby niż mały i potrzebuje większych ciastek czy gryzaków i jak najtwardszych, gdyż mniejsze i miększe rozgryzie w mig.

Przysmaki dla psa - na co zwrócić uwagę?

Podawanie przekąski

Zawsze należy dokładnie przeczytać etykietę, gdyż na niej jest przez producenta podane, dla jakich psów przeznaczone są przysmaki, a także jak je podawać i dawkować. Przede wszystkim pamiętajmy, że przekąski nie mogą zastąpić pełno porcjowej karmy. Mogą być podawane jako dodatek. Pamiętajmy też, że przekąski działają na psy podobnie, jak na nas nasze. Zwiększają apetyt, przyzwyczajają psa do codziennego częstowania i stanowią dodatkowe kalorie i składniki odżywcze.

Podawanie zbyt dużej ilości przekąsek może więc, tak jak u człowieka, odbić się na wadze psa, uzależnić go i odbić się na jego zdrowiu. Przede wszystkim należy je wprowadzać stopniowo, bo psy mogą zareagować na nie tak, jak na każdą nową karmę – kłopotami jelitowymi. Małym psom nie podawajmy więcej niż jedno ciastko dziennie, średnim możemy podać kilka, a dorosłym nawet kilkanaście, ale nie na raz. Podając ciastka jednak powinniśmy odpowiednio zmniejszyć ilość podstawowej karmy. Nie podawajmy psom przysmaków bez powodu. Nagradzajmy je nimi za dobre zachowanie, słuchanie komend czy pilne uczenie się ich. Niech kojarzą przekąskę z nagrodą, niespodzianką, a nie codziennością.