Mój pies boi się burzy

Hałas, grzmoty i unosząca się w domu atmosfera niepokoju udzielają się naszym pupilom. Burza jest zjawiskiem atmosferycznym, którego boją się nawet ludzie. Nic więc dziwnego, że nasze pieski trzęsą się ze strachu! Ponadto są tak czułe na zmiany pogody, że mogą być niespokojne już przed nadejściem burzy. Najczęściej skomlą, chowają się, a niektóre wpadają nawet w panikę. Dlaczego tak się dzieje? Poza reakcją na dźwięki, psy także boją się ładunków elektrycznych, silnego wiatru czy obniżone ciśnienie. Jak pomóc pupilowi? 

Tylko spokój może nas uratować!

Przede wszystkim zachowaj spokój. Jest to trudne, kiedy widzimy cierpienie psa, ale pamiętaj, że Twój pupil wyczuwa Twoje emocje. Zachowania lękowe wzmacnia przytulanie czy głaskanie, dlatego staraj się tego nie robić, chociaż jest to nasz pierwszy odruch. Próbując uspokoić psa przytulaniem czy głaskaniem pokazujemy mu, że burza jest czymś złym, niepokojącym i że należy się jej bać. Co zatem pomoże nam w takiej sytuacji?

Odizoluj psa od bodźców wzrokowych (np. błyskawic). Możesz zrobić to poprze zasłonięcie okien lub pozwól pupilowi spędzić czas w pomieszczeniu, które nie ma okien (najczęściej jest to łazienka). Zwierzęta w takiej sytuacji szukają ciemnych, ciasnych pomieszczeń lub chowają się pod kocem na swoim posłaniu. Zatem bezpieczeństwo, cisza i ciemne pomieszczenie to pierwszy krok do sukcesu! 

Preparaty zmniejszające stres

Zmiany atmosferyczne możesz zaobserwować dużo wcześniej. Warto, widząc zbliżającą się burzę, podać pupilowi suplementy diety, które pomogą mu się wyciszyć. Na rynku jest wiele preparatów dedykowanych psom. Jak wybrać najlepszy? Zwróć uwagę na skład – suplementy diety, które zawierają wyłącznie naturalne składniki są w pełni bezpieczne, wpierają pracę organizmu, nie zaburzają funkcjonowania zwierzęcia, a przede wszystkim nie uzależniają. Zaufaj tabletkom No stress, które spełniają  wszystkie wymagania. 

Możesz też spróbować odwrócić uwagę czworonoga od stresującej sytuacji. Może to być dobry powód do spędzenia czasu razem! Łasuchy chętnie zaangażują się w zabawę polegającą na poszukiwaniu smaczków. Jeśli będziesz pamiętać, by wybierać te, które mają zdrowy skład – będą to bezkarne dodatkowe kalorie! A może wolicie trenować nowe sztuczki? Zabawa z matą węchową? Wybierz coś, co zaangażuje Twojego pieska w 100% i pozwoli mu zapomnieć o szalejącej za oknem burzy.

Dotyk, który uspokaja

Kiedy jesteśmy zestresowani lub zdenerwowani, poszukujemy bodźców, które dadzą nam poczucie bezpieczeństwa. Jednym z nich jest dotyk.  Jednak nie popełniaj błędu, jakim jest przytulanie psa na siłę czy głaskanie. Podczas burzy sierść czworonoga często elektryzuje się, dlatego dobrze najpierw przetrzeć mokrą ściereczką sierść, a później masować psa. Rób to powoli, okrężnymi ruchami przy jednoczesnym delikatnym nacisku na skórę. W ten sposób pupil wyciszy się i zachowa równowagę.

Innym sposobem jest przykrycie psa kołdrą obciążeniową, która dzięki swoim właściwościom zrelaksuje czworonoga i sprawi, że odzyska spokój. Kołdra jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ zapewni poczucie bezpieczeństwa i może być stosowana na legowisku pupila, czyli w miejscu dobrze mu znanym. Z czasem sam będzie poszukiwał azylu pod nią. Każda sytuacja lękowa wymaga rozładowania i trzeba pamiętać, by robić to małymi kroczkami. Odizolowanie psa od hałasu, zapewnienie bezpieczeństwa i wspomaganie poprzez różne akcesoria sprawią, że żadna burza nie zastraszy Twojego pupila!