Jak zbudowaliśmy relację z psem?

Psy są symbolem wierności ki bezinteresownej miłości. Pozwala nam odgonić smutki, jest towarzyszem, lekiem na samotność i pozwala zwolnić w tym zabieganym świecie. Nie jest tajemnicą, że nawet królowa Elżbieta II kocha swoje psy, o ich wspaniałej relacji krążą legendy, a nawet nakręcono bajkę „Corgi”, której bohaterem jest ulubieniec samej królowej. Jak to się stało, że psy trafiły „na salony”?

Początki wspólnej drogi

Kiedy jeszcze człowiek prowadził koczowniczy tryb życia, psy pojawiały się w pobliżu osad, by zjadać resztki jedzenia. Z czasem zaczął towarzyszyć człowiekowi podczas polowań, co poskutkowało tym, że pierwsze psy zaczęły pełnić rolę stróża. Pełnił na tyle ważną rolę w życiu człowieka, że zasłużył nawet na pochówek obok swojego pana! Archeolodzy odnaleźli taki grób sprzed 14 tysięcy lat, co świadczy o tym, że już wtedy darzyliśmy psy miłością i traktowaliśmy je jak członków rodziny.

Psy tematem sztuki

Kiedy zaczęliśmy prowadzić osiadły tryb życia, rola i funkcje jakie pełnił pies zmieniły się. Wiemy, że już w starożytnej Mezopotamii psy pełniły rolę leczniczą, strażniczą, a nawet były prezentowane u boku bogów! O roli psów w poprzednich epokach dowiadujemy się z dzieł sztuki, które zachowały się do dzisiejszych czasów. Wiadomo, że utrwalano podobizny osób znaczących – królów, duchowych czy bogów. Ale wśród płaskorzeźb znajdują się również podobizny naszych czworonożnych przyjaciół! Wniosek jest jeden – już wtedy psy były bardzo bliskie człowiekowi.

Średniowieczne dokumenty wskazują na rozdzielenie ról psiaków – część z nich miała być pożyteczna dla człowieka, czyli polować, a inne miały być członkami rodziny. Jednak kościół potępiał pielęgnowanie psów, co spowodowało, że ludzie niechętnie wyrażali uczucia wobec zwierząt.

Od poezji po konkursy piękności

Słynny Francesco Petrarka, włoski poeta, uwiecznił swoją miłość do psa w poezji oraz swoich listach. Od czasu odrodzenia ludzie coraz częściej wyrażają uczucia, jakimi darzą swoich czworonożnych przyjaciół.  Pisarze zaczęli podejmować temat więzi człowieka z psem, ale jako pierwszy Petrarka podkreślił uprzywilejowaną rolę zwierząt jako łączników między ludzką kulturą a szeroko pojętą naturą. I tak od tego czasu pozycja psów w naszym życiu ulegała ciągłej zmianie – zaczęły władać naszymi sercami, salonami, domami, a nawet doczekały się swoich konkursów piękności.

A jak dzisiaj kochamy psy?

Dzisiaj postanawiamy przyjąć do domu pieska z różnych powodów – jedni wybierają psy porzucone, ze schroniska, by poprawić ich jakość życia, inni inwestują w psy rasowe, by w ten sposób określić swój status społeczny. Bez względu na to, jaką masz motywację do posiadania czworonoga, na pewno kieruje Tobą przede wszystkim miłość. Psy przez lata dostosowały się genetycznie do życia z człowiekiem, dzięki temu mogą towarzyszyć nam, dzielić się z nami emocjami, budować z nami więź, są nam wierne i oddane. Sprawiają, że traktujemy je jak członków swoich rodzin, uwielbiamy z nimi spędzać czas, bawić się i uczyć ich nowych umiejętności. Pies daje nam wiele radości, pozwala odprężyć się po całym dniu pracy, daje radość ze wspólnego przebywania. Dbaj o tę unikalną więź i po prostu – kochaj! <3