Jak zadbać o odpowiednią temperaturę ciała czworonoga?

Cieszysz się z nadchodzącego lata? Lubisz wygrzewać się w promieniach słońca? Każdy z nas lubi spędzać takie dni na zewnątrz, najlepiej w towarzystwie naszych bliskich, nie może też zabraknąć naszych czworonożnych przyjaciół! Wakacyjne spacery, zabawa czy wylegiwanie się może jednak mieć swoje przykre konsekwencje, jeśli nie będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Długotrwałe przebywanie na słońcu może skończyć się udarem słonecznym nie tylko u ludzi, ale także u zwierząt. Jak tego uniknąć?

Objawy przegrzania

Prawidłowa temperatura ciała u psów jest wyższa niż u ludzi i wynosi nawet do 39 stopni Celsjusza. Każdy czworonóg reguluje tę temperaturę, jednak jest to dla nich trudne, ponieważ posiadają niewiele gruczołów potowych, dlatego jest to dla nich trudne. Kiedy naszemu psiakowi jest gorąco zaczyna dyszeć i pocą mu się łapy. To wszystko sprawia, że traci dużo wody, dlatego odpowiednie nawadnianie pupila to absolutna podstawa! Jeśli dojdzie do przegrzania zauważysz przyspieszony oddech, apatię, drgawki, skurcze, wymioty lub biegunkę. Pamiętaj, że do przegrzania może dojść nie tylko w wyniku zbyt długiej ekspozycji na słońce, ale także podczas zbyt intensywnego wysiłku fizycznego.

Najczęściej podczas urlopu spędzamy dużo czasu poza domem, na świeży powietrzu, a do tego jesteśmy aktywni fizycznie. O czym należy pamiętać? Miej zawsze przy sobie wodę! Bez względu na to, czy planujesz daleką podróż czy spacer w pobliżu domu – weź ze sobą butelkę z wodą. Skorzystaj z gotowych produktów, które posiadają od razu pojemnik ułatwiający picie. Zrezygnuj także z z zakładania kagańca, ponieważ utrudnia naturalny sposób na schładzanie organizmu jakim jest dyszenie, a także ogranicza możliwość zaspokojenia pragnienia.

Zadbaj o komfort psa 

Zostawiasz psa w domu przez większość dnia? Upały mogą doskwierać mu nawet wtedy, dlatego nasze decyzje mają ogromne znaczenie! Zostaw mu komfortową przestrzeń, zapewnij łatwy dostęp do wody oraz właściwą wentylację pomieszczeń, w których przebywa nasz czworonóg. Idealnym rozwiązaniem  jest posiadanie maty chodzącej, która pozwoli mu kontrolować temperaturę swojego organizmu. Zwróć uwagę na to, że szczególnie narażone na przegrzanie są szczeniaki, psy niewielkich ras oraz seniorzy czy psy cierpiące na różnego rodzaju choroby. 

Co zrobić, jeśli już dojdzie do przegrzania lub udaru cieplnego? Przede wszystkim niezwłocznie przenieś zwierzę w miejsce chłodne, przewiewne i komfortowe. Podaj mu wodę oraz delikatnie polewaj jego ciało. Stosuj zimne okłady, aby obniżyć temperaturę organizmu, a przede wszystkim udaj się do specjalisty i niezwłocznie udziel mu pomocy. Zdecydowanie lepiej jednak zapobiegać, niż leczyć, dlatego dbaj o przestrzeń i komfort zwierzaka cały rok, ale szczególnie podczas upalnych dni.

Zabawa w chłodzenie

Chcesz pobawić się psem, ale obawiasz się zbyt długiego przebywania na słońcu? Możesz pobawić się z pupilem wykorzystując wąż ogrodowy lub zraszacz. To fantastyczny sposób na połączenie przyjemności  i dbałości o komfort psa! Mata chłodząca, o której już była mowa, to kolejny „must have” na wakacje. Dlaczego? Ponieważ pozwoli pupilowi na regulację temperatury, a także zapewni odpoczynek i relaks. Często przez wysikie temperatury czworonogi mają kłopot z zasypianiem, są rozdrażnione lub odwrotnie – apatyczne, smutne i pozbawione apetytu. Mata pozwoli im odnaleźć spokój i relaks.

Ponadto mata jest bardzo praktyczną pomocą w czasie urlopowym – zajmuje mało miejsca, można zabrać ją ze sobą w podróż, jest nieocenioną pomocą, gdy trudno znaleźć choć odrobinę cienia. Warto mieć też pod ręką wodę. Mimo tego, że wielokrotnie w  mediach podejmuje się temat zostawiania psów podczas upałów w samochodzie, nadal dochodzi do takich sytuacji! Pamiętaj, by NIGDY nie zostawiać pupila, nawet na chwilę, zamkniętego w aucie. Nawe w ciągu 30 min temperatura może wzrosnąć tak bardzo, że skutki będą nieodwracalne. Dlatego dbajmy o naszych czworonożnych przyjaciół oraz o ich komfort!