Jak zabezpieczyć psa przed upałami podczas wakacyjnych podróży?

Za oknem upał, a Ty marzysz o hamaku, plaży, wodzie i drinku z palemką. Ale ponad wszystko chcesz spędzić ten czas ze swoim czworonogiem! Przede wszystkim planowanie odpoczynku nie może wiązać się z dodatkowym stresem jakim jest rozstanie z pupilem. Dlatego podpowiadamy, jak zaplanować podróż z psem, aby dla wszystkich była ona komfortowa, bezpieczna i nie niosła ze sobą nieprzyjemnych  niespodzianek!

Bezpieczeństwo to podstawa!

Zacznij od wizyty u weterynarza. Zastanawiasz się dlaczego to takie ważne? Lekarz sprawdzi stan zdrowia czworonoga, aktualne szczepienia i poinformuje o tym, w jaki sposób chronić zwierzę przed pasożytami. Niektórym psiakom doskwiera choroba lokomocyjna – pamiętaj, by poprosić lekarza o odpowiednie leki, które wyeliminują objawy lub je złagodzą. Błędem jest podawanie środków przeznaczonych dla ludzi! Ponadto przed wyjazdem zadbaj o to, by pupil miał mikroczip lub opisaną obrożę – unikniesz stresu, gdy zgubi się lub ucieknie w nowym otoczeniu. 

Innym problemem może być lęk komunikacyjny, który objawia się strachem i zaburzeniami zachowania u czworonoga. Dlatego należy zadbać o komfort pupila – umieść go w transporterze lub przypnij odpowiednimi szelkami. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj go samego w samochodzie! Nawet jeśli planujesz wyjść na szybkie zakupy jest to niebezpieczne! Wysokie temperatury w samochodzie mogą doprowadzić psa nawet do śmierci!

Chłodzenie i woda

Podczas upałów marzymy o szklance zimnej wody albo cieniu. Dokładnie to samo czuje nasz pupil. Jak zadbać o komfort naszego psiaka? Przede wszystkim zapewnij mu dostęp do wody. W podróży jest to utrudnione, nie zawsze też możemy pozwolić sobie na postój. Dlatego warto posiadać butelkę z podajnikiem, z której bez trudu nasz pupil się napije. To niezwykle ważne, ponieważ może dojść do odwodnienia organizmu. 

Większość samochodów posiada klimatyzację, z której chętnie korzystamy. Jaka jest relacja między klimatyzacją a psem? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, na pewno nie można pozwolić na to, żeby temperatura w samochodzie różniła się od tej na zewnątrz o więcej niż 5-7 stopni. W przeciwnym wypadu czworonogi mogą nabawić się wielu poważnych chorób. Co zrobić, by uniknąć stosowania tego typu chłodzenia? Niektórzy właściciele psiaków pozwalają im wystawiać głowę przez otwarte okno. Taki sposób  jest jednak skrajnie nieodpowiedzialny, ponieważ psiak może na bawić się infekcji górnych dróg oddechowych. Dlatego świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie maty chłodzącej.

Mata chłodząca, woda i wakacyjny must have

Mata chłodząca to świetny pomysł na zapewnienie komfortu czworonogom podczas podróży w samochodzie i nie tylko! Możesz ją także wykorzystać na miejscu. Mata nie wymaga chłodzenia w lodówce, dostępu do wody czy prądu, a do tego jest łatwa w czyszczeniu i zajmuje niewiele miejsca. Możesz rozłożyć ją nawet na polanie, w samochodzie czy w mieszkaniu. Pamiętaj też, by szukać miejsc pełnych cienia i chłodu. To pozwoli Twojemu czworonogowi utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała. 

Co zabrać ze sobą na wakacje? Na pewno książeczkę zdrowia – jeśli coś się wydarzy i będziesz musiał skorzystać z wizyty u lokalnego weterynarza, będzie to istotna forma pomocy czworonogowi. Kaganiec i smycz to kolejna niezbędna rzecz. Pamiętaj, żeby zakładać kaganiec wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne – pies poprzez dyszenie „ochładza” swój organizm, dlatego pozwól mu to robić. Ulubiona zabawka to kolejna pozycja z listy obowiązkowych przedmiotów! Da pupilowi poczucie bezpieczeństwa i pozwoli  na fantastyczne wspólne spędzanie czasu. Gotowi do drogi?