Jak przygotować się do podróży z psem?

Słoneczna pogoda i sezon urlopowy w pełni! Pewnie zastanawiasz się nad wyjazdem w towarzystwie swojego czworonożnego przyjaciela. Jeśli Twoją głowę zaprzątają pytania dotyczące tego, jak się przygotować do podróży z psem, ten artykuł rozwieje wiele Twoich wątpliwości! Zwracamy uwagę na kilka ważnych kwestii, o których należy pamiętać nie tylko podczas dłuższych wyjazdów, ale także o takich, które dotyczą krótkich wycieczek. Oto kilka wskazówek dla miłośników psów oraz rekomendacje gadżetów, które ułatwią wspólne wojaże.

Bezpieczeństwo podczas jazdy

Jeśli decydujesz się na podróżowanie samochodem, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu psa podczas jazdy. Zainwestuj w szelki, którymi przypniesz swojego pupila i jednocześnie zadbasz o jego komfort podczas podróży. Idealnym rozwiązaniem jest ochrona tapicerki w aucie przed zabrudzeniami czy sierścią dzięki macie samochodowej. Odpowiednio zamocowana dodatkowo ogranicza możliwość przemieszczania się psa podczas podróży i chroni go przed potencjalnym niebezpieczeństwem (np. podczas niespodziewanego ostrego hamowania).

Warto przed dłuższymi wakacjami zaplanować wizytę u weterynarza, aby skonsultować potrzebę chipowania lub wyrobienia paszportu dla zwierzęcia. Pamiętaj, aby zarejestrować chip! Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu, gdyby stało się coś złego Twojemu czworonożnemu przyjacielowi. Koniecznie zapisz swój adres, numer telefonu i imię przy obroży psa.  To podstawowe formy zachowania bezpieczeństwa!

Niezbędne akcesoria

Planując wakacje lub krótkie wyjazdy, weź pod uwagę sprawność fizyczną Twojego psa. Sprawdź, czy w pobliżu hotelu jest miejsce na toaletę (często jest to utrudnione w dużych miastach). Pamiętaj, że sędziwy pies czy szczeniak  nie są w stanie pokonywać wielu trudności. Przeszkodą może być nawet wejście i wyjście z samochodu. Warto zabrać ze sobą rampę, która ułatwi Twojemu pupilowi pokonywanie przeszkód, pozwoli bez trudu dostać się w niedostępne miejsce, a Ciebie odciąży od dźwigania.

Zabierz ze sobą miski, w których podasz pupilowi jedzenie i picie podczas podróży. Lepszym wyborem są miski metalowe, które nie tłuką się i są trwałe. Warto wziąć ze sobą zapas karmy, aby być pewnym, że na miejscu nie zabraknie jedzenia dla naszego czworonoga oraz aby wyeliminować ewentualne biegunki czy inne choroby związane ze zmianą żywienia na miejscu. Każdy piesek kocha przysmaki, warto zabrać zapas, by umilić psu podróż, móc nagradzać i po prostu dać trochę przyjemności podczas stresującej jazdy.

Legowisko, koc i transporter

Każde zwierzę czuje się bezpieczniej w nowym miejscu, jeśli ma ze sobą coś, co dobrze zna. Zabierz kołderkę lub kocyk, który lubi Twój pupil. Dzięki temu możesz zapewnić mu spokój oraz komfort podczas jazdy. Jeśli Twój pies stresuje się podróżami, warto zapewnić mu kołderkę obciążeniową, która swoim delikatnym dociskiem sprawia, że nasz czworonożny przyjaciel uspokaja się i wycisza. Pamiętaj, aby przyzwyczaić psa do takich akcesoriów wcześniej, a nie dopiero podczas wyjazdu.

Ulubiony kocyk czy kołderka położona w transporterze sprawia, że pies chętniej w nim podróżuje. Podobnie jak z kołderką, do transportera należy przyzwyczajać wcześniej. Sposób podróżowania Twojego pupila zależy od jego preferencji – jeśli wozisz go na tylnym siedzeniu – nie używaj transportera. Obserwuj pieska i staraj się zapewnić mu maksymalny komfort! Warto zabrać ze sobą również legowisko lub poduchę, z której korzysta w domu. Dzięki temu Twój kompan będzie czuł się bezpieczniej i szybciej zaadaptuje się w nowym miejscu.

Higiena i chłodzenie

Upały dają się we znaki nie tylko ludziom. Jak pomóc naszym pupilom? Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie mat chłodzących, jednak należy pamiętać, że jest to niebezpieczne jeśli mamy szczeniaka, który gryzie i może uszkodzić taki produkt. Chłodzenie możemy zapewnić poprzez używanie klimatyzacji czy wiatraków, albo wkładając mokry ręcznik do worka na śmieci. Częste przystanki i picie wody również podniesie poziom komfortu Twojemu pupilowi.

Zapakuj dla swojego psa kilka akcesoriów związanych z jego higieną – szczotkę do włosów lub sierści, woreczki na odchody, chusteczki nawilżone przeznaczone dla psa  (nie dla ludzi) i ręcznik. Chusteczki przydadzą się, gdy Twój pupil będzie miał biegunkę lub po prostu wybrudzi się, natomiast ręcznik przyda się na plażę lub ochroni przed słońcem.  I jeszcze jeden ważny element – apteczka. Pamiętaj, by zabrać stałe leki, które podajesz pupilowi oraz pęsetę do usuwania kleszczy, płyn do odkażania, bandaż i plastry. Mamy nadzieję, że ten punkt na liście do niczego się nie przyda, ale warto apteczkę mieć ze sobą Udanych wakacji!