Jak oduczyć psa skakania na ludzi – 6 porad dla właścicieli psiaków

Twój pies nie panuje nad emocjami? Skacze na gości? Masz kłopot z wejściem do mieszkania, ponieważ Twój pies natarczywie skacze? Oczywiście czworonogi w ten sposób okazują sympatię i radość z naszej obecności. O ile takie zachowania uchodzą na sucho szczeniętom, zaczynamy dostrzegać problem, gdy pies jest większy. Jeśli zachowuje się w taki sposób wobec obcych ludzi, może się to wiązać z niezrozumieniem i brakiem akceptacji ze strony gości. Często podczas skakania na ludzi czy drzwi w domu dochodzi do zniszczeń – zabrudzeń czy zadrapań, których chcielibyśmy uniknąć. Co zrobić, żeby oduczyć psa takich zachowań? Postaramy się wskazać kilka sposób na pozbycie się takich zachowań.

1. W końcu jesteś w domu, czyli jak się witać?

Psy nie lubią zostawać w domu same, dlatego kiedy wraca właściciel cieszą się, ponieważ wiąże się to z zabawą i towarzystwem. Niestety sami podgrzewamy takie emocje u szczeniąt, bo jest to niezwykle urocze kiedy maleństwo skacze na nas, ale kiedy pies rośnie staje się to coraz bardziej uciążliwe. Dlatego witaj się z pupilem dopiero wtedy, gdy jego wszystkie łapy są na podłodze, ignoruj go , kiedy jest pobudzony, ale poświęć mu uwagę, gdy będzie spokojny i daj nagrodę w formie smakołyku. Nie „nakręcaj” psa swoim zachowaniem – nie piszcz, nie krzycz, nie ekscytuj się.

Jeśli jesteś właścicielem psa średniej lub małej rasy, witaj się z nim „z jego poziomu”, czyli kucnij lub nachyl się w celu przywitania. Poczekaj na odpowiedni moment – witaj się dopiero wtedy, gdy wszystkie łapy są na ziemi, ignoruj go, jeśli skacze, nerwowo porusza się lub jest niespokojny. Oczywiście pożądane zachowanie nagródź smakołykiem. Ta metoda nie sprawdzi się w przypadku dużych ras , ponieważ pies o dużej masie może Cię zwyczajnie przewrócić.

2. Cierpliwość i powtarzanie do skutku

Każdy pies to inteligentne zwierzę, które szybko zrozumie, jakiego zachowania pożądasz. Jeśli Twój pies skacze na drzwi, wychodź i wchodź do domu do momentu, kiedy przestanie zachowywać się w taki sposób. Oczywiście, daj nagrodę za oczekiwane zachowanie. Jest to metoda wymagająca od Ciebie wiele cierpliwości. Trudno ocenić, jak szybko pies zrozumie, czego od niego chcesz. To kwestia indywidualna każdego osobnika i  jest  zależna od wielu czynników – bodźców rozpraszających, Twojej determinacji i przyzwyczajeń, ale efekty tej metody będą zauważalne bardzo szybko!

3. Odwrócenie uwagi  smakołykami

Jeśli spodziewasz się gości, zaplanuj odpowiednio posiłki dla swojego pupila. Kiedy przyjaciele będą przekraczać próg Twojego domu, poczęstuj swojego psa smakołykami, które odciągną uwagę czworonoga od gości. Jeśli pies jest łakomczuchem szybko całą uwagę skupi na jedzeniu, a satysfakcja po posiłku sprawi, że goście nie będą budzić w nim wielu emocji.

Niektórzy właściciele czworonogów izolują zwierzę od ludzi, którzy składają wizytę. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ w ten sposób pobudzamy psa, gdyż zostaje odseparowany od bodźców. Poza tym zainteresowanie nowymi osobami jest silne na początku kontaktu, natomiast z czasem zaczyna maleć, a pies zaczyna ignorować obecność gości. Dlatego nie warto stosować takich radykalnych rozwiązań.

4. Ulubiona zabawka odwróci uwagę psa

Jeśli Twój pies nie jest łakomczuchem i bardziej interesują go ludzie, niż jedzenie, możesz odwrócić uwagę od gości podając mu ulubioną zabawkę. Metoda jest taka sama, jak w przypadku smakołyków – podajesz zabawkę w momencie, kiedy próg Twojego domu przekraczają nowe osoby. Psy, trzymając w pysku ulubiony przedmiot, wyciszają się, czują się bezpiecznie, dlatego też zwrócą mniejszą uwagę na wchodzących gości. Jednak ta metoda zakłada, że będziesz mieć zawsze przy sobie zabawkę lub smakołyk. Dlatego wskazane porady  są idealne wyłącznie  w warunkach domowych.

5. Komenda „siad”

To bardzo ważna komenda, którą warto wprowadzić już na samym początku drogi z pupilem, ponieważ takie polecenie wyklucza fizycznie zachowania niepożądane. Jest to umiejętność ważna, ponieważ możesz wykorzystać ją w różnych sytuacjach.  Podczas nauki tej komendy ważna jest konsekwencja, cierpliwość i wielokrotne powtarzanie. Po wejściu do domu wydaj komendę „siad” i dopiero kiedy pies usiądzie, nagródź go. Dla twojego pupila Twój powrót jest tak ekscytującym wydarzeniem, że bardzo trudno mu opanować emocje i spokojnie czekać, aż ściągniesz buty. Dlatego okaż wyrozumiałość, ale staraj się „ostudzić” sytuację.  Ta umiejętność Twojego pupila przyda się też w innych sytuacjach, dlatego warto cierpliwie ją ćwiczyć.

6. Uniemożliwienie niepożądanego zachowania

Jeśli nie radzisz sobie z powyższymi metodami, a spodziewasz się gości, możesz uniknąć kłopotliwego kontaktu. Wyjdź z psem na spacer godzinę przed planowaną wizytą obcych osób i wróć, kiedy wszyscy domownicy i goście będą na miejscu. Zmęczenie fizyczne przyczyni się do osłabienia emocji u pupila. Stosując metody wykluczające psa z towarzystwa, których nie polecamy, czyli izolowanie psa w innym pomieszczeniu czy karcenie go, koniecznie skontaktuj się z behawiorystą i wspólnie znajdźcie odpowiednią metodę, która ułatwi Twojemu psu okiełznanie emocji podczas kontaktu z ludźmi.