Fobia akustyczna u zwierząt

Nasze domowe zwierzaki mają zdecydowanie bardziej czuły słuch niż my, dlatego hałas może wywoływać u nich nawet ból.  Zbyt głośny dźwięk jest dla nich bodźcem, który odbierają jako zagrożenie dla ich zdrowia. Nic więc dziwnego, że reagują ucieczką. Kiedy stopień pobudzenia naszego pupila względem potencjalnego zagrożenia jest niewspółmierny, mówimy o fobii akustycznej. Jak pomóc naszemu psiakowi? Co zrobić, by strach szybciej mijał? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.  

Czym jest fobia akustyczna?

Strach przed zagrożeniem jest naturalną reakcją zwierząt na bodźce, które są przez nie oceniane jako zagrożenie zdrowia lub życia. W efekcie szukają one schronienia. Kiedy mamy do czynienia z fobią akustyczną?  Fobia akustyczna to patologiczne, niepożądane zachowania u zwierząt w reakcji na dźwięki. Nasze zwierzaki domowe mają dużo czulszy narząd słuchu niż my, dlatego zupełnie inaczej reagują na otaczający nas świat dźwięków. Psiaki boją się hałasu i oceniają go jako zagrożenie, dlatego chronią się ucieczką. Jednak kiedy ich reakcja jest niewspółmierna do bodźca, możemy mówić o fobii.

Jaką reakcję nazwiemy niewspółmierną? Kiedy strach ulega uogólnieniu, a powrót do równowagi psychicznej jest bardzo długim procesem. Możemy obserwować zmiany fizjologiczne takie jak: drżenie całego ciała, niekontrolowane oddawanie moczu, ziajanie, rozszerzenie źrenic czy pocenie się. Czasami dochodzi do takiej reakcji nawet na słabe natężenie dźwięków jak na przykład stuknięcie drzwiami czy garnkiem. Często fobia akustyczna jest skutkiem traumatycznych przeżyć zwierzęcia, na przykład związanych z fajerwerkami, burzą czy strzały z broni. Może też wynikać ze słabej socjalizacji w okresie szczenięcym czy uwarunkowań genetycznych. Bez względu na przyczynę, Twój pies potrzebuje pomocy!

Kilka wskazówek dla właścicieli psów z fobią akustyczną

Na pewno warto zastosować terapię behawioralną, jeśli jednak specjalista zaleci, warto skorzystać z pomocy lekarza i wdrożyć leczenie medykamentami. Jest to jednak ostateczność – zanim podasz leki, spróbuj pomóc swojemu zwierzakowi sposobami alternatywnymi. Jak to zrobić? Podajemy kilka uniwersalnych wskazówek behawioralnych. Pamiętaj jednak, że każdy przypadek jest inny i należy pochylić się nad nim indywidualnie.

Najlepiej unikać miejsc, w których mogą pojawić się zbyt głośne dźwięki. Trudno przewidzieć, co się wydarzy podczas spaceru, ale możesz zrezygnować ze spacerowania w okolicach Sylwestra, by zapobiec niepożądanym reakcjom Twojego pupila na huk fajerwerków. Staraj się nie głaskać ani uspokajać psa podczas nadmiernej reakcji na dźwięk– to tylko wzmocni zachowania lękowe, których chcemy się pozbyć. Nie staraj się na siłę konfrontować pupila na siłę z bodźcami, które wzbudzają w nim strach, gdyż może to sprawić, że pies straci do Ciebie zaufanie.

Co robić w sytuacjach zagrożenia?

Jak jeszcze możesz pomóc swojemu pupilowi? Miej pod ręką kołdrę obciążeniową, która będzie stymulować czucie głębokie, zapewni spokój i poczucie bezpieczeństwa. Postaraj się zaadaptować psiaka do tego produktu w sytuacji, kiedy czuje się bezpiecznie. Nie okrywaj go pierwszy raz kołdrą w sytuacji lękowej, gdyż to sprawi, że będzie kojarzyć kołdrę z zagrożeniem! Stwórz wokół niego przestrzeń, która stanie się dla niego schronieniem – zapewnij ulubione legowisko, zaciemnij przestrzeń (psy boją się także bodźców wzrokowych np. błyskawic), zasłoń okna albo zaciemnij kocem kojec.

Możesz również spróbować odwrócić uwagę psa ulubionymi zabawkami. Jednak musisz uważać – czasami psy lękowe mogą zareagować agresywnie, dlatego obserwuj swojego pupila. Odruch żucia obniża poziom napięcia, dlatego warto zapewnić swobodny dostęp do gryzaków. Pamiętaj, że długotrwały stres doprowadza do stopniowego wyniszczania organizmu psa. Dlatego zacznij działać już dzisiaj!