Fajerwerki a lęk u psa

Co roku właściciele psów obawiają się hucznie obchodzonego Sylwestra. Niestety, coraz częściej ludzie organizują sobie świetlne widowiska także wcześniej. Powitanie Nowego Roku kojarzy się nam z szampańską zabawą, postanowieniami i bajecznymi pokazami sztucznych ogni. Nikt nie zastanawia się nad tym, jak huk wpływa na zwierzęta. Głośne dźwięki szkodzą naszym domowym czworonogom, dlatego warto przygotować się do nocy sylwestrowej i spróbować złagodzić sytuację stresową naszym pupilom. 

Psie niepokoje w sylwestrową noc

Należy jasno sobie powiedzieć, że pies odbiera fajerwerki jako zagrożenie. Dlaczego tak się dzieje? Zwierzęta mają bardzo wrażliwy słuch – to, co nas może przyprawić o lekki dreszcz, dla  nich jest sygnałem ostrzegawczym. Zatem nasi czworonożni przyjaciele podczas pokazu fajerwerków czują się jakby byli na wojnie. To niewyobrażalny stres dla nich! Niektóre psy mogą prezentować postawę ucieczki (np. skulą się, schowają lub uciekną), inne natomiast drżą, skomlą, biegają – jednym słowem są kłębkiem nerwów.

Skoro wiemy, że nadejdzie ta wyjątkowa noc, możemy się przygotować i spróbować pomóc przetrwać naszemu pupilowi ten trudny czas. Jak to zrobić? Unikaj spacerów z psem w godzinach, w których spodziewasz się fajerwerków. Przygotuj w domu bezpieczną przestrzeń, w której Twój kompan może się schronić. Zasłoń okna i zamknij drzwi – mimo tego że i tak będzie słychać nieprzyjemne dla psa dźwięki, to sam fakt, że będą one dobiegały z daleka nieco uspokoi go. Poza tym psy rozluźniają się, gdy nie widzą migoczących świateł fajerwerków. Znajdź dla niego bezpieczne schronienie z dala od hałasu.

Kołdra obciążeniowa obniża poziom stresu

Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie kołdry obciążeniowej, która działa odprężająco na nasze czworonogi. Warto pozostać z psem w domu, udać się z nim w bezpieczne miejsce – na przykład legowisko czy matę, na której lubi przebywać i otulić go kołdrą. Dzięki delikatnemu obciążeniu kołdra sprawia, że w organizmie zwiększa się wydzielanie melatoniny, czyli hormonu snu, a zmniejsza wydzielanie kortyzolu – hormonu stresu. Dlatego nasz pupil poczuje się otulony, bezpieczny i spokojniejszy. Po chwili zobaczysz różnicę!

Warto pamiętać, by kołdrę obciążeniową zastosować wcześniej, pozwolić psu na pozytywne skojarzenia z tego typu okryciem, gdyż organizm musi się do tego delikatnego nacisku przyzwyczaić. Jeśli obawiasz się, że pupil może mieć trudność z leżeniem pod okryciem, możesz zastosować kamizelkę z obciążeniem. Podczas stosowania kołdry lub kamizelki staraj się zachowywać naturalnie. W ten sposób pokażesz pupilowi, że wszystko jest w porządku. Jeśli jednak będziesz nadopiekuńczy, możesz dodatkowo wprowadzać niepokój.

Odwracanie uwagi pupila

Wiemy, kiedy zbliża się niebezpieczny czas, jednak nie łudźmy się, że pokazy sztucznych ogni skończą się kwadrans po północy. Znajdą się też tacy, którzy rozpoczną całą serię długo przed magiczną godziną, a zakończą nad ranem. Dlatego warto wcześniej podać czworonogowi tabletki, które go wyciszą. Oczywiście nie ma mowy tutaj o sztucznych medykamentach, ale są dostępne na rynku takie preparaty jak na przykład NO STRESS. W skład tego suplementu diety wchodzą zioła, które obniżają stres i napięcie u zwierząt.

Kiedy wszystkie pomysły zawiodą, spróbuj odwrócić uwagę pupila smakołykami albo przekąskami. Możesz też włączyć muzykę, którą zna i lubi. To na pewno ułatwi mu opanowanie strachu przed fajerwerkami. Pamiętaj jednak, by w tym dniu unikać sytuacji stresogennych. Pozwól swojemu kompanowi beztrosko leżeć i odpoczywać. Jeśli wybierasz się na bal, a Twój piesek pozostaje pod czyjąś opieką, dobrym rozwiązaniem  jest wręczenie opiekunowi znajomych przedmiotów – na przykład kołdry, kocyka czy zabawki, które sprawią, że poczuje się on bezpiecznie w nowym miejscu. Dodatkowo w takich sytuacjach nieocenioną rolę gra kołdra obciążeniowa, która wprawi pupila w błogi stan odprężenia i relaksu. 

Udanej zabawy i jak najmniej stresującego Sylwestra życzy zespół WUFY