Czy wiesz, jak wrażliwy jest układ pokarmowy Twojego psa?

Z jednej strony niejeden właściciel czworonoga przekonał się jak różne, dziwne rzeczy pies potrafi zjeść i nic mu nie jest, ale z drugiej strony psy mają bardziej wrażliwy układ pokarmowy od ludzi. Nie wszystko mogą jeść. Ponadto psy także miewają alergie i nietolerancje. Czy wiesz, jak wrażliwy jest układ pokarmowy twojego psa?

Jaki jest układ pokarmowy psa?

Choć wygląda podobnie do ludzkiego, bo to też żołądek i jelita, to jednak od ludzkiego się różni. Żołądek psa jest dużo bardziej wytrzymały niż ludzki i potrafi sprostać wyzwaniom, którym nie sprostałby ludzki. Wytrzymałość psiego żołądka wynika z dużo wyższej kwasowości niż u człowieka. Jeśli już u psów wystąpią zaburzenia trawienia, to dzieją się one w jelitach, nie w żołądku. Ponadto psi układ pokarmowy jest krótszy od ludzkiego, przez co nie jest w stanie strawić wielu rzeczy, które trawi ludzki.

Jak ocenić wrażliwość układu pokarmowego u psa?

Jako, że wszelkie zaburzenia pracy układu pokarmowego u psa są związane z jelitami, podstawowym objawem będzie nieprawidłowa ilość i konsystencja kału. Najpoważniejszym objawem jest oczywiście biegunka. Oprócz tego mogą pojawić się takie objawy, jak brak apetytu, wzdęcia, apatia, letarg, podrażnienie skóry czy nadmierne pragnienie. Najczęściej tego typu reakcje wynikają nie tylko ze zjedzenia czegoś nieodpowiedniego i zaburzeń flory bakteryjnej w jelitach, ale też z gwałtownej zmiany karmy. Ponadto zaburzenia pracy jelit, podobnie jak u ludzi, u psów może wywołać stres, niepokój, jakakolwiek infekcja, podniecenie czy wysiłek fizyczny. Psy mogą także być uczulone na niektóre składniki pożywienia - najczęstsze alergeny to soja, mleko czy zboża, ale i niektóre rodzaje mięsa mogą powodować objawy alergii.

Czym karmić psa z nadwrażliwym układem pokarmowym?

Wrażliwy układ pokarmowy wymaga odpowiedniej diety. Nierzadko potrzebna jest specjalna karma, która nie zawiera jakiegoś konkretnego składnika, który szkodzi psu. Ogólnie jednak karma powinna być lekkostrawna, łatwo przyswajalna i wysoko strawna z doskonałym profilem aminokwasowym. Ponadto powinna dostarczać kwasów omega 3, które pomagają zmniejszyć stany zapalne w organizmie, w tym również w układzie pokarmowym. Takie cechy mają naturalne karmy dla wymagających Acana i Orijen. Jeśli musisz podawać psu przekąski, używaj tych niskotłuszczowych, gdyż nadmiar tłuszczu może przyczynić się do uszkodzeń flory bakteryjnej w jelitach i zmniejszenia perystaltyki. Możesz takie znaleźć na przykład TUTAJ. Nie powinno się podawać psu, zwłaszcza z nadwrażliwym układem pokarmowym, żadnego ludzkiego jedzenia.

Układ pokarmowy psa a trawienie węglowodanów

Układ pokarmowy psa przede wszystkim ze względu na krótkość nie jest przystosowany do trawienia węglowodanów. Jeśli jednak z jakiegoś powodu musimy podać psu coś z naszego stołu (bo nie chcemy wyrzucać resztek np.), powinno to być przede wszystkim dobrze ugotowane, gdyż ugotowanie ułatwia trawienie oraz pozbawione soli, cukru i nadmiaru przypraw. Nie podawajmy psu ziemniaków. W niewielkich ilościach można podać makaron czy ryż. Mięso najlepiej ugotowane i nieprzyprawione.

Czego pies nie może spożywać - pamiętaj

Pod żadnym pozorem nie dajemy psom potraw smażonych i kotletów w panierkach. Najlepiej podawać psom warzywa i owoce. Jednak też nie wszystkie psiaki mogą spożywać. Nie można podawać psom cytrusów ze względu na zawartość olejków eterycznych, które mogą powodować zaburzenia jelit. Psom szkodzą również winogrona i to zarówno świeże, jak i w postaci rodzynek. Można podać psu jabłko, ale bez pestek. Zawierają trujący cyjanowodór, a połknięte w całości zaburzą pracę jelit i mogą doprowadzić nawet do niedrożności. Nie podawaj także psu awokado ze sklepu, gdyż w ich uprawie stosuje się persynę, która jest trucizną, prowadzącą do biegunki i wymiotów. Warzywa strączkowe zaś podobnie, jak u ludzi, mogą wywołać u psów wzdęcia. Oprócz nich lepiej nie podawać też psu pomidorów. Wszystko dla dobra Twojego ukochanego pupila.