Czy wiesz jak dbać o zęby swojego psa?

Wielu właścicieli psów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotne jest dbanie o stan uzębienia czworonoga. Zaniedbywanie higieny może prowadzić do mniej lub bardziej poważnych konsekwencji – od nieprzyjemnego zapachu z pyska, przez ubytki po paradontozę i wypadanie zębów. Psy, które borykają się z bólem zębów niechętnie bawią się, tracą apetyt, a w konsekwencji chudną. Można zapobiegać chorobom zębów i dziąseł u czworonogów! Ważne jest to, by znać sposoby na czyszczenie psich zębów oraz zwracać uwagę na niepokojące objawy. Zobacz, jakie to proste!

Skąd się bierze kamień nazębny u psów?

Szacuje się, że nawet 80% psów cierpi na choroby zębów i dziąseł. Możesz zaobserwować kilka niepokojących sygnałów – nieprzyjemny zapach z pyska („gnilny”), nadmierne ślinienie, ruszające się zęby, ciemne plamy na zębach czy krwawienie dziąseł. W takim przypadku udaj się do weterynarza, jednak możesz zapobiegać takim stanom. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ kamień nazębny, który pojawia się u czworonogów prowadzi do wielu poważnych chorób.

Ślina i naturalnie występujące w jamie ustnej bakterie tworzą płytkę nazębną, którą zwierzęta łatwo usuwają mechanicznie podczas gryzienia twardego pokarmu lub gryzaków. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią higienę, płytka nazębna pod wpływem śliny zaczynie twardnieć i zamieni się w kamień nazębny, który może prowadzić do wielu chorób. Kamień może usunąć wyłącznie weterynarz, zabieg ten odbywa się pod pełną narkozą, dlatego warto zadbać o higienę psich zębów, by uniknąć takich sytuacji.

Mycie zębów

Psom trzeba myć zęby! Jak to zrobić? Na początku może wydawać się to trudne, ale możesz przyzwyczaić swojego pupila do tej czynności. Na rynku są dostępne różne specjalne produkty przeznaczone do higieny jamy ustnej psiaków. Pamiętaj, by stosować te, które są dedykowane czworonogom - nie stosuj past przeznaczonych dla ludzi, ponieważ mogą one zaszkodzić zwierzętom. Podobnie jest ze szczoteczkami do zębów – te, które są przeznaczone dla zwierząt mają odpowiedni kształt, często wyposażone są w praktyczne nakładki na palec, posiadają dwie lub trzy główki i ułatwiają dotarcie do każdego zęba psa.

Jak przyzwyczaić psa do szczotkowania zębów? Najlepiej zacząć jak najwcześniej, kiedy pupil jest jeszcze mały. Zacznij oswajać swojego czworonoga z takim zabiegiem wieczorami lub po długim spacerze, gdy jest zmęczony. Na początku przyzwyczaj psa do zbliżającej się dłoni w stronę pyska, często takie zachowanie jest negatywnie kojarzone przez psa, dlatego zacznij od zmiany skojarzeń na pozytywne. Początkowo spokojnie zbliżaj dłoń, powiedz komendę „zęby” i podaj smakołyk. Kiedy Twój pupil już będzie pozytywnie reagował na takie zachowanie, przyzwyczajamy do podnoszenia fafli (odsłaniamy zęby psa). Warto przyzwyczaić go do szczoteczki i pasty – oswajaj go z tymi przyrządami. Kiedy przejdziecie te etapy, możesz zacząć delikatnie szczotkować zęby pupila.

Naturalne gryzaki i przekąski

Jeśli Twój pies nie znosi szczotkowania zębów, możesz pomóc mu w inny sposób! Świetną formą jest zabawa. Producenci prześcigają się w tworzeniu gryzaków dla psów, ale nie każdy jest odpowiedni dla Twojego pupila. Najważniejsze jest to, by dobrać odpowiednią zabawkę do wieku, rasy i potrzeb Twojego pupila. Naturalne gryzaki, które są produkowane na przykład z poroża jeleniowatych, mają wiele zalet – są naturalne, a zatem bezpieczne dla zdrowia Twojego pupila, twarde, dzięki czemu ułatwiają czyszczenie zębów i ścierają kamień nazębny, zapewniają relaks w sytuacjach stresowych (gryząc nasz pupil się wycisza) i wydzielają naturalny aromat, który jest atrakcyjny dla czworonogów. To wszystko sprawia, że jest to idealny wybór dla każdego psa!

Podstawą zdrowia naszego pupila jest odpowiednio zbilansowana dieta. Dlatego warto podawać przysmaki, które nie tylko czyszczę zęby, ale także mają odpowiedni skład i nie dostarczają zbyt wielu kalorii. Wybieraj uważnie, bo nawet w przysmaki dentystyczne mogą zawierać węglowodany. Na rynku jest duży wybór, dlatego z łatwością znajdziesz coś, co będzie odpowiadać na potrzeby Twojego pupila.