Czy spanie pod kołdrą jest bezpieczne dla psa?

Przekopałeś cały Internet w poszukiwaniu idealnego legowiska, a Twój pies i tak woli spać z Tobą w łóżku? Zastanawiasz się, dlaczego wskakuje pod Twoją kołdrę? Powodów jest wiele: Twój zapach, bliskość, ale także chęć zagrzania się. Tak! Nasze psiaki też kochają wtulać się w kocyk czy kołdrę. Dzięki przyjemnemu otuleniu, mogą nie tylko poczuć się bezpiecznie, ale także zagrzać  się i poczuć komfortowo. Odczuwanie temperatury w pomieszczeniu jest subiektywne, dlatego warto dać przestrzeń pupilowi i możliwość odnalezienia przytulnego miejsca pod kołdrą lub kocem.

Dlaczego pies powinien mieć swoją kołdrę?

Zastanawiałeś się kiedyś czy kupić dla psa kocyk lub kołdrę? Bez względu na to, czy zaprzątałeś sobie tym głowę czy nie, wiedz, że warto sprezentować psiakowi jego własne okrycie. Dlaczego? Twój pupil dzięki temu będzie mógł sam zadbać o swój komfort termiczny. Jednak nie tylko z powodu zapewnienia odpowiedniej temperatury Twój pupil potrzebuje takiego przedmiotu. Kołdrę z łatwością zabierzesz w podróż czy w gości. W obcych miejscach znana kołdra będzie dla Twojego pupila zapewnieniem bezpieczeństwa i azylem.  

Jeśli czasami korzystacie z klatki kennelowej, włożenie do niej kołdry, którą pies zna, czuje jej zapach i ją lubi, zapewni dodatkowe poczucie  bezpieczeństwa. Ponadto można kołdrą zakryć  klatkę, a wtedy stanie się  przytulnym, odizolowanym od świata miejscem. To szczególnie ważne dla czworonogów, które zmagają się z lękiem czy niepokojem, ale także dla tych, które nie lubią zmiany miejsca.

Czy kołdra obciążeniowa jest bezpieczna dla psów?

Kołdry obciążeniowe robią furorę wśród ludzi. Łagodzą poczucie niepokoju, wyciszają, ułatwiają zasypianie i wpływają na czucie głębokie, które pozwala lepiej orientować się w schemacie naszego ciała.  Badania, które potwierdzają ich skuteczność, skłoniły specjalistów do stworzenia takiego produktu dla zwierząt. Kołdry obciążeniowe są bezpieczne dla ludzi, ale wielu właścicieli psów zastanawia się nad tym, czy są one w pełni nieszkodliwe dla piesków? Śpieszymy z odpowiedzią! SĄ W PEŁNI BEZPIECZNE dla Twojego psa. Musisz jednak zachować pewną ostrożność, o której piszemy w dalszej części artykułu.

Tak samo jak nie każdy człowiek, tak samo nie każdy pies lubi być owinięty mocno kołdrą  czy leżeć pod ciężkim kocem. Jednak należy pamiętać, że organizm pupila przyzwyczai się do działania produktów obciążeniowych, jeśli przygotujemy go do tego umiejętnie. Odpowiednia waga i rozmiar kołdry ułatwi Twojemu czworonogowi zasypianie, złagodzi niepokój i zapewni poczucie bezpieczeństwa. Kołdra powinna stanowić 10% wagi Twojego czworonoga. Dzięki temu nie będzie ograniczała ruchów pupila i będzie miała działanie terapeutyczne oraz będzie ułatwiała zasypianie Twojemu psiakowi.

Zwróć uwagę!

Jeśli Twój pies uwielbia gryźć i szarpać kołdry i kocyki, stosuj kołdrę obciążeniową wyłącznie wtedy, kiedy możesz nadzorować korzystanie z niej. Zwróć uwagę, by pysk pupila znajdował się poza kołdrą, chowanie jej pod przykrycie może powodować trudności z oddychaniem. Dlatego ważne jest to, byś nadzorował korzystanie  z kołdry obciążeniowej, szczególnie na początku Waszej przygody.

Jeśli Twój pies zmaga się z dolegliwościami układu oddechowego – odradzamy stosowanie kołdry obciążeniowej. Dodatkowy ciężar może przyczynić się do zwiększenia trudności w oddychaniu. Jeśli Twój pies ma problemy dermatologiczne – złą kondycję skóry, alergie, rany na ciele – stosowanie jakiegokolwiek okrycia może podrażniać dodatkowo skórę pupila. 

Pamiętaj, że kołdry, których waga stanowi 10%masy ciała Twojego pupila są w pełni dla niego bezpieczne! Nie ograniczają ruchów, delikatnie stymulują ciało pieska i pozwalają mu szybciej zasnąć i złagodzić niepokój. Jeśli jesteś właścicielem czworonoga małej rasy i obawiasz się użycia kołdry obciążeniowej, wybierz inne produkty terapeutyczne takie jak kamizelka obciążeniowa czy owijka elastyczna. Każdy z tych produktów posiada właściwości terapeutyczne, a jednocześnie zapewnia psiakom swobodę ruchu. 

Zalety kołdry obciążeniowej

Kołdra jest doskonałym sposobem na leczenie stanów lękowych u zwierząt. Łagodzi stres i niepokój u czworonogów, ułatwia zasypianie i wpływa na jakość snu. Coraz więcej behawiorystów dostrzega zalety tego produktu i wykorzystuje go w treningach czy podczas zajęć. To rewelacyjna pomoc w niwelowaniu lęku separacyjnego – kiedy pies zostaje sam, delikatne obciążenie pozwoli mu poczuć się bezpiecznie.

Dlaczego obciążenie sprawia, że nas pies się uspokaja? Delikatne obciążenie stymuluje czucie głębokie, a to sprawia, że wzrasta poziom wydzielania serotoniny (tzw. hormonu szczęścia) oraz zmniejsza się poziom wydzielania kortyzolu (tzw. hormon stresu). To wszystko sprawia, że nasz pupil czuje się zrelaksowany. Dlatego też kołdra jest fantastyczną pomocą podczas podróżowania samochodem – Ty możesz spokojnie skupić się na drodze, a Twój pupil smacznie śpi.