Co z psem, gdy skończy się Home Office?

Czy zastanawiałeś się co stanie się z Twoim pupilem, gdy wrócisz do pracy stacjonarnej? Wielu z nas dostrzega zalety pracy w domu – możemy spędzać czas ze swoim pupilem, wychodzić na spacery czy bawić się z nim podczas przerw. Ale  gdy skończy się pandemia i będzie trzeba wrócić do pracy Twój pies zostanie sam na osiem czy nawet dziesięć godzin w ciągu dnia! Większość czworonogów szybko przyzwyczaja się do naszych schematów, dlatego po powrocie do normalnego życia i pracy poza domem mogą przeżyć szok. Na początku będą czuły się samotne, pojawi się lęk i frustracja. Zanim znowu przywyknie do nowych rytuałów będzie mu trudno.  Jak ułatwić pupilowi pogodzenie się z nową rzeczywistością? Jak zapobiegać lękowi separacyjnemu? 

Schematy

Nasze psiaki uczą się cały czas. Oczywiście chcielibyśmy, by zapamiętywały jedynie te pożądane przez nas zachowania, jednak nie jest to takie łatwe. Dlatego już podczas pracy w domu wprowadź psu rutynę, która będzie przypominała normalność. Po porannym spacerze podaj mu gryzaka albo umieść jedzenie w macie węchowej i wydaj komendę: „Zostajesz sam”.  Po tym komunikacie zajmij się swoją pracą i zachowuj się tak, jakby psa nie było. Wiemy, to szalenie trudne! Tym bardziej, że na początku będzie domagał się uwagi, ale po pewnym czasie zrozumie, że po porannym spacerze ma czas na odpoczynek i samodzielną zabawę. Po południu zwiększ aktywność z psem – właśnie tak będziesz spędzał z nim czas po powrocie z pracy. Naukę rytuałów zacznij już podczas pracy zdalnej, aby przygotować pupila do rozstania na dłużej.

Atrakcyjny dom

Zostawanie samemu w domu nie musi być nudne! Udowodnij to swojemu czworonożnemu przyjacielowi. Jak to zrobić? Przygotuj jedno pomieszczenie, w którym pies będzie spędzał część dnia. Nie musi być ono odizolowane drzwiami, możesz zamontować bramkę (taką samą, jak dla dzieci). Zostaw w tym magicznym miejscu zestaw zabawek i gryzaków, a po kątach pochowaj przysmaki. Możesz też wykorzystać matę węchową czy gumową zabawkę, w której ukryjesz jedzenie. Twój pupil będzie zachwycony! Pozwól mu na gryzienie, żucie i zabawę. W ten sposób pokażesz mu, że pozostawanie w domu nie musi być nudne. Pamiętaj, że żucie zmniejsza napięcie i łagodzi stany lękowe.

Nie ulegaj prośbom!

Twój pies domaga się uwagi? Prosi o jedzenie? Patrzy na Ciebie tym charakterystycznym wzrokiem? Domaga się pieszczot? Tak, my też to znamy. To bardzo trudne, by nie ulec prośbom. Jednak to ważne, by nie ulegać wymuszaczowi. Teraz jest to zapewne dla nas przyjemne i miłe, ale po naszym powrocie do pracy będzie dla niego bardzo kłopotliwe. Nie będzie miał kogo zaczepiać, dlatego będzie sfrustrowany i może zacząć niszczyć nasze obuwie czy meble w domu. Aby pokazać swojemu pupilowi, jak może radzić sobie z tęsknotą i samotnością, przyzwyczaj go do leżenia pod kołdrą obciążeniową. Lekki nacisk sprawi, że poczuje się bezpiecznie, uspokoi się i zrelaksuje. 

Potrzeby ponad wszystko

Oczywiście nie możemy zapominać o potrzebach naszego czworonoga. Dbaj o to, by każdego dnia miał okazję zmęczyć się fizycznie i mentalnie. Tutaj z pomocą przychodzą umilacze spaceru – zabawki, gryzaki czy szarpaki pozwolą mu na efektywniejsze spędzanie czasu z Tobą. Nie zapominajmy o tym, by uczyć go nowych sztuczek czy reakcji na przydatne komendy. Świetnie też sprawdzą się wszelkiego rodzaju zabawki interaktywne dla psa, bowiem dzięki nim będzie trenował swój węch i spryt. Powrót do normalności będzie trudny zarówno dla nas, jak i naszych zwierzaków. Spraw, by stał się jak najmniej uciążliwy.