Badanie wpływu kołdry obciążeniowej na psy

Kołdra obciążeniowa dla czworonogów

Coraz więcej właścicieli psów szuka wsparcia dla swoich pupilów zmagających się z szeregiem zaburzeń zdrowotnych. Obecnie niemal każdy człowiek traktuje swoje zwierzę domowe jak swojego kompana, przyjaciela, a nawet członka rodziny, nic zatem dziwnego, że pragnie zapewnić mu komfort oraz zadbać o jego zdrowie.

Na rynku istnieje wiele firm, które proponują właścicielom czworonogów różnorodne akcesoria czy gadżety, które mają zapewnić komfort zwierzętom, a przy okazji cieszą oko właścicieli. Są to transportery, legowiska, poduchy i wiele, wiele innych. Nowością są kołdry obciążeniowe dedykowane większym i mniejszym pupilom. Produkty te wykonane z najwyższej jakości materiałów, zapewniają bezpieczeństwo i są przyjemne w dotyku. Zbadano i udowodniono naukowo terapeutyczne właściwości takiej kołdry przeznaczonej dla ludzi, dlatego poniższe badania miały na celu sprawdzenie jakie działanie ma ten produkt dla naszych podopiecznych.

Dotychczasowe badania ukierunkowane były na stworzenie odpowiedniej kołdry dla ludzi. Udowodniono, że kołdra obciążeniowa działa na ludzi odstresowująco, ułatwiają zasypianie, wyciszają, niwelują stany lękowe oraz są nieocenioną pomocą podczas pracy terapeutycznej z zaburzeniami takimi jak ADHD czy autyzm. W związku z pozytywnym oddziaływaniem kołdry na ludzi, postanowiono zbadać ich skuteczność na czworonogach.

Metodologia badania

Celem prowadzonych badań było wskazanie wpływu stosowania kołdry obciążeniowej na funkcjonowanie zwierząt.

W badaniu wzięło udział 30 psów różnych ras i w różnym wieku, z różnymi dolegliwościami. Obserwacji zwierząt dokonywali ich właściciele, którzy dobrze znają swoich podopiecznych i mogli dostrzec pozytywny lub negatywny wpływ kołdry. Każdy właściciel psa dobrowolnie wziął udział w badaniu, żaden z nich nie otrzymał za to gratyfikacji pieniężnej.

Badanie trwało 4 tygodnie, wszystkie psy biorące udział w badaniu nie zmieniały trybu życia, te, które przyjmowały leki nie zmieniały dawki, ani pory przyjmowania medykamentów. Wszystkie zwierzęta korzystały z kołdry obciążeniowej TITO.

Właściciele psów zadbali o odpowiednie warunki dla pupili podczas korzystania z kołdry. Każde zwierzę korzystało z niej przynajmniej raz dziennie (niektórzy badani wskazywali, że psy częściej okazywały zainteresowanie produktem).

Badania

Badanie składało się z 2 etapów. Na początku właściciele psów opisywali warunki, w jakich zwierzę żyje, potrzeby oraz ich dolegliwości. Wśród badanych były takie, które zmagały się z problemami ze stawami, agresją czy nadpobudliwością. Następnie właściciele dbali o to, by raz dziennie ich pupile spały pod kołdrą obciążeniową, indywidualnie dobraną do wagi ich przyjaciela.

Pytania znajdujące się w ankiecie:

  • Czy produkt był dostosowany do pupila?
  • Czy produkt był odpowiednio dopasowany do wagi Twojego psa?
  • Jak często Twój pupil stosuje kołderkę obciążeniową?
  • Czy zauważyłeś zmianę zachowania swojego pupila po rozpoczęciu stosowania kołderki obciążeniowej? Jeśli tak, określ jakie.

Ponadto poproszono właścicieli, by na bieżąco zapisywali swoje obserwacje dotyczące zmian w zachowaniu swojego pupila podczas korzystania z kołderki. Badanie trwało 4 tygodnie.

Wyniki

80% właścicieli psów wskazywało pozytywny wpływ kołdry na ich zwierzę.

Pozostałe 20% podkreślało, że ich psy nie lubią spać pod przykryciem, dlatego też nie korzystały z kołdry.

Zdecydowana większość psów chętnie korzystała z kołderki TITO. Aż 80% właścicieli psów wskazywało pozytywny wpływ kołdry na ich zwierzę. Pozostałe 20% podkreślało, że ich psy nie lubią spać pod przykryciem, dlatego też nie korzystały z kołdry. U badanych zwierząt zauważono spokojny, głęboki sen, u psów mających problem z agresją – zdecydowaną poprawę w zachowaniu. Ponadto właściciele podkreślali, że ich pupile są zrelaksowane, spokojniejsze, szybciej zasypiają.

Należy zwrócić uwagę, że u psów chorujących na stawy oraz mających problem z kręgosłupem, zauważono zdecydowaną poprawę w funkcjonowaniu, szczególnie w chodzeniu. Jest to związane z obciążeniem, które delikatnie dociska mięśnie i stawy zwierzęcia, stymulując tym samym czucie głębokie.

Udowodniono naukowo, że taka stymulacja działa pozytywnie na świadomość własnego ciała oraz daje poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Jest to również idealny sposób na odprężenie mięśni zwierzęcia po wysiłku.

Właściciele zwierząt podkreślali, że polecaliby korzystanie z kołdry obciążeniowej dla innych szczęśliwych posiadaczy psów.

Wypowiedź behawiorysty